انزال دردناک در مردان و پیامدهای آن

انزال دردناک علاوه بر اینکه بر روی نوع رابطه جنسی تاثیر می گذارد، ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل جدی در بدن مرد باشد و باید مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه به مهم ترین علل انزال دردناک اشاره می کنیم.

انزال دردناک که dysorgasmia یا orgasmalgia هم نامیده می شود، ممکن است منجر به ناراحتی خفیف یا درد شدید در زمان انزال یا بعد از آن شود. این درد آلت تناسلی، کیسه بیضه و ناحیه پرینال* perineal را در بر می گیرد.

انزال دردناک تاثیرات جدی بر روی روابط جنسی دارد. با خواندن ادامه مطلب متوجه خواهید شد چرا نباید انزال دردناک را نادیده بگیرید و چرا در رابطه جنسی اهمیت زیادی دارد.

در ادامه به 9 علت رایج مربوط به انزال دردناک اشاره می کنیم و در مقاله دیگری میتوانید راه های درمان زود انزالی به صورت قطعی بدون قرص و دارو را مشاهده کنید

  1. انزال دردناک بر اثر پروستاتیت Prostatitis

پروستاتیت prostatitis به التهاب یا عفونت غده پروستات گفته می شود. پروستاتیت رایج ترین مشکل اورولوژی در بین مردان زیر 50 سال است.

پروستاتیت باعث ادرار دردناک یا تکرر ادرار می شود، بنابراین این امکان وجود دارد که پروستاتیت به جای عفونت مجاری ادرار اشتباه گرفته شود. دیگر علائم پروستاتیت عبارتند از درد ناحیه پایین شکم و مشکل در رسیدن به نعوظ.

در ادامه از این مقاله سایت زندگی بهتر به موارد زیر میپردازیم:

عوامل تشدید کننده پروستاتیت عبارتند از:

دیابت

سیستم ایمنی ضعیف شده

پروستات بزرگ شده خوش خیم

رابطه مقعدی

استفاده از کاتتر ادراری یا سوند ادراری* urinary catheter

*کاتتر ادراری یا سوند ادراری urinary catheter :لوله باریک، توخالی و انعطاف‌پذیری است که برای جمع‌آوری ادرار، درون مثانه قرار داده می‌شود. به پروسه گذاشتن این لوله در علم پزشکی کاتتراسیون یا سونداژ می‌گویند.

  • اورولوژی urology:علمی است كه از بیماری و اختلالات و درمان سیستم ادراری در مردان و زنان و نیز اختلالات تناسلی و ناتوانی جنسی و ناباروری در مردان بحث می كند.
  1. انزال دردناک بر اثر جراحی

برخی از انواع جراحی ها ممکن است باعث بروز عوارض جانبی، از جمله انزال دردناک، شود. یکی از این جراحی ها پروستاتکتومی رادیکال* radical prostatectomy می باشد، در این جراحی تمام پروستات و یا بخش هایی از بافت های مجاور آن برداشته می شوند. این جراحی برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود. خطرات این جراحی عبارتند از: اختلال نعوظ، درد آلت تناسلی و درد بیضه. جراحی مربوط به درمان فتق hernia نیز باعث انزال دردناک می شود.

برخی عوارض جانبی مربوط به جراحی موقت هستند و به آرامی بهبود پیدا می کنند. پزشک ویژگی های شرایط شما را ارزیابی می کند تا روش های درمانی را بررسی کند. روش های درمانی در این شرایط عبارتند از مصرف داروها یا جراحی بیشتر.

  1. انزال دردناک بر اثر کیست ها و سنگ ها

احتمال بروز کیست ها و سنگ ها در مجرای انزالی وجود دارد. این کیست ها یا سنگ ها می توانند باعث انسداد انزال، ناباروری و انزال دردناک می شوند.

انسداد در فرایندی به نام تراشیدن پروستات از راه مجاری انزال transurethral resection of the ejaculatory ducts (در این روش قسمتی از بافت پروستات با جراحی برداشته می شود) برطرف می شود.

  1. انزال دردناک بر اثر مرف داروهای ضد افسردگی

داروهای ضدافسردگی باعث اختلال در عملکرد جنسی و از جمله درد در هنگام انزال می شوند
چه زمانی برای انزال دردناک باید به پزشک مراجعه کرد؟

به خاطر انزال دردناک باید به متخصص اورولوژیست مراجعه کنید.با معاینه جسمی و انجام آزمایشات علت بیماری تشخیص داده می شود.

انزال دردناک چطور تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت انزال دردناک یک معاینه جسمی کامل، از جمله معاینه دیجیتال مقعدی انجام می شود. در زمان مراجعه به پزشک آماده باشید تا سوابق پزشکی خود را به طور کامل برای پزشک بیان کنید و به سوالات وی پاسخ دهید. مهم ترین سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد عبارتند از:

• چند وقت است که در زمان ارگاسم دچار درد می شوید؟

• این درد چقدر طول می کشد؟

• آیا انزال انجام می شود یا ارگاسم شما بدون انزال است (بدون مایع منی)؟

• چه علائم دیگری مشاهده می کنید؟

• آیا در هنگام دفع ادرار دچار درد یا سوزش می شوید؟

• آیا در حال حاضر داروی خاصی مصرف می کنید؟

• آیا تاکنون تحت درمان سرطان قرار گرفته اید؟

• آیا سابقه سرطان پروستات در خانواده شما وجود دارد؟

• آیا دچار دیابت هستید؟

آزمایش هایی که برای تشخیص انزال دردناک انجام می شوند، عبارتند از:

• آزمایش های ادرار برای تشخیص عفونت

• تست مخصوص آنتی ژن پروستات برای بررسی مشکلات پروستات، از جمله سرطان

بسته به نتایج آزمایش ها، ممکن است آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون یا آزمایش های تصویری نیاز باشد.

پیامدهای انزال دردناک

انزال دردناک معمولا نشانه ای از یک مشکل بزرگتر است که باید درمان شود. درمان این مشکل از بروز پیامدهای جدی تر جلوگیری می کند. درمان نکردن انزال دردناک اثرات منفی بر رفتارهای جنسی شما می گذارد.

درمان انزال دردناک

درمان انزال دردناک بستگی به علت آن خواهد داشت. بیماری های زمینه، مانند دیابت و ام اس نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند.

برای درمان عفونت مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی لازم خواهد بود. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID بدون نسخه و داروهای ضد درد می توانند به کاهش التهاب و تسکین درد کمک کنند.

در مورد عفونت های جدی تر آنتی بیوتیک های تزریقی یا حتی بستری شدن لازم خواهد بود.

منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *